Hur skapar jag och organiserar Dashboards?
Den här artikeln beskriver hur du skapar en dashboard för att bygga upp en översiktsvy just för dig, baserat på dina intressen.
I Analytics topp-meny så finns det en sektion som heter Dashboard. Denna del av plattformen är till för dig som användare att skapa egna dashboards och översikter, som gör det möjligt för dig att snabbt och enkelt se den data som du är mest intresserad av, följa svarsutveckling osv. Det är även denna vy du kommer till som standard när du loggar in i Analytics.
Väl här kommer du först se att det finns två typer av dashboards; dina egna som du skapat själv samt företagets (dessa är publika inom er organisation så att alla kan se dem, mer om det kommer längre ner i detta kapitel).
Skapa en ny dashboard
Klicka på Skapa Ny-knappen som du ser i vänstermenyn. Det första du måste göra nu är att ge din dashboard ett namn (annars kan du inte spara). Därefter behöver du välja om den ska vara Privat (bara du som kan se den), Publik (kan ses av alla i din organisation), eller Delningsbar (ger dig möjlighet att dela en dashboard med en kollega). I detta exempel väljer vi Privat. När du har gjort detta klickar du på Spara.
Nu ser du att din dashboard har blivit sparad, men den innehåller ingen data. Det skall vi lösa nu!
Klicka på Redigera uppe i högra hörnet, följt av Lägg till widget.
Nu kommer du att bli presenterad av en pop-up där du kan välja vilken typ av data som du vill visualisera i din dashboard, och hur den skall visualiseras. Dessa visualiseringar grundar sig i de Favoriter som du skapat runt om i plattformen, och blir synliga genom fliken "Välj favorit". Välj en favorit och gå sedan tillbaka till "Välj visualisering". Här kan du se vilka visualiseringar som är möjliga på just den valda favoriten, och när du har hittat den du vill ha väljer du den och klicka på Spara.
När du har sparat så kommer du se att din dashboard "vaknar till liv", och du ser nu datan visualiserad framför dig!
Om du vill titta närmare på datan som du valt så kan du klicka på den lilla lamp-symbolen uppe i hörnet på varje modul, och kommer då direkt till datan!